SIKÇA SORULAN SORULAR

Bir sorunuz mu var? Bir kategori seçin ve en çok sorulan soruların cevaplarına ulaşın.

Duracell

SSS

Show / hide

Eski ve yeni pilleri karıştırabilir miyim?

Eski ve yeni pilleri karıştırmayın. Aksi halde genel performans düşer ve pilde sızıntı veya yırtılma meydana gelebilir. Bir cihazdaki tüm pillerin birlikte değiştirilmesini öneriyoruz.
Show / hide

Duracell şarj cihazıyla başka markaların şarj edilebilir pillerini şarj edebilir miyim?

Evet, Duracell şarj cihazları diğer şarj edilebilir NiMH pilleri de şarj eder. Ancak, Duracell diğer marka pillerin kalite, güvenlik veya performansını garanti edemeyeceğinden, Duracell şarj edilebilir pillerin kullanılması önerilmektedir.
Show / hide

Duracell Şarj Edilebilir piller cihazımda kullanılabilir mi?

Evet. Doğru boyutta olduğu sürece, Duracell Şarj Edilebilir pilleri her cihazda kullanabilirsiniz; ancak, Duracell cihazınıza uygunluğu için cihaz kullanım kılavuzuna bakmanızı önermektedir. Şarj edilebilir piller, alkalin pilleri genellikle çok hızlı tüketen dijital kamera veya kablosuz oyun kontrol konsolları gibi orta veya yüksek güç tüketimine sahip cihazlar için idealdir.
Show / hide

Pilleri cihazdan ne zaman çıkartmalıyım?

Pilleri cihazınızdan ve ekipmanınızdan şu durumlarda çıkartmalısınız:Cihaz aylarca kullanılmayacağı zaman. Piller bittiği zaman (pillerin cihaza zarar vermemesi ve sızıntı yapmaması için). Cihazınızı elektrik kaynağından gelen enerjiyle çalıştırdığınız zaman.
Show / hide

Yüksek sıcaklıklar için en uygun pil hangisidir?

Eğer cihazınızı yüksek sıcaklıktaki bir ortamda kullanmanız gerekiyorsa, premiyum alkalin piller tavsiye edilir. Çünkü bu koşullarda çinko-karbon pillere göre daha iyi performans gösterirler.
Show / hide

Pil ömrünü nasıl uzatabilirim?

Pillerinizin ömrünü uzatmak için: 1. Pille çalışan radyoları ve uygulamaları kullanılmadıkları zamanlarda kapalı tutunuz. 2. Kullanmadığınız zamanlarda pilleri cihazdan çıkartınız. 3. Pillerinizi oda sıcaklığında, herhangi bir temas olmaksızın ve kuru bir ortamda saklayınız.
Show / hide

Pillerin üzerindeki + ve – işaretleri neyi gösteriyor?

En iyi şekilde yararlanabilmek için pillerinizin üzerindeki kullanım talimatlarını dikkatlice okuyun. + (artı) ve – (eksi) işaretleri pilleri doğru şekilde kullanmanızı sağlar. DİKKAT: Üç ya da daha fazla pilin kullanıldığı kimi cihazlar pillerden biri yanlış yerleştirilmiş dahi olsa çalışabilirler. Ancak bu durumda pil sızıntısı gerçekleşebilir ya da pil kırılabilir ve bu da cihazınızın zarar görmesine neden olabilir.
Show / hide

Piller sıcaklıktan etkilenir mi?

Pillerinizi oda sıcaklığında ve kuru bir ortamda saklamanızı öneririz. Aşırı soğuk ya da sıcak hava pil performansını düşürür. Pille çalışan cihazlarınızı çok sıcak yerlerde tutmamalısınız. Ayrıca ömrünü uzatmak için pilleri buzdolabında tutmak gerekli olmadığı gibi tavsiye de edilmez.
Show / hide

Şarj cihazı piller şarj olduğunda kendiliğinden kapanır mı?

Duracell şarj cihazları pil normal olarak şarj olduğunda düşük şarj düzenine geçer. Bu nedenle şarj cihazınızı kullanmadığınızda ve pilleriniz şarj olduğunda cihazınızı fişten çekmelisiniz.
Show / hide

Duracell NiMH Şarj Edilebilir pillerin şarj olurken ısınması normal mi?

Evet, hem pillerin hem de şarj aletinin şarj sırasında ısınması normaldir.
Show / hide

Pilim ıslandı ve şimdi üzerinde beyaz toz gibi bir madde var. Ne yapmalıyım?

Pilin ıslanması ve üstünde beyaz toz gibi madde birikmesi gibi nadiren gerçekleşecek durumlarda, pili çıkarma ve atma dışında pile temas etmeyin. Ardından derhal ellerinizi, pilin vücudunuzda değmiş olabileceği yerleri ve kıyafetlerinizi su ve sabun ile yıkayın. Eğer gözünüze değerse, derhal gözünüze 15 dakika boyunca su çırpın ve tıbbi yardıma başvurun.
Show / hide

Pil cebimde ısındı. Bu normal mi?

Hayır, piller kullanımda değilken ısınmamalıdır.
Show / hide

Pillerimin üstünde Çince harfler var. Bunlar ne anlama geliyor?

Bu karakterler pillerde cıva olmadığını belirtir.
Show / hide

Pil haznesini temizlemeli miyim?

En iyi performansı elde etmek için pillerin temas ettiği yüzeyleri ve pil yuvalarını temiz tutmalısınız. Bunun için temiz bir kurşun kalem sileceği ya da bez kullanabilirsiniz.
Show / hide

Pili parçalayabilir miyim?

Hayır. Pilleri parçalamayın. Bir pil parçalandığında ortaya çıkacak parçalar zararlı maddeler içerebilecekleri gibi, yaralanmanıza ya da yangına da sebep olabilir.
Show / hide

Duracell şarj cihazında başka pilleri de şarj edebilir miyim?

Evet. Duracell şarj cihazları diğer Nimh AA ya da AAA pilleri de şarj edebilirler. Ancak Duracell, kullanılan diğer marka pillerin kalite, güvenlik ve performansları konusunda hiçbir garantide bulunmaz. Dolayısıyla Duracell şarj cihazında Duracell şarjedilebilir pillerin kullanılması tavsiye edilir.
Show / hide

Pillerin bir cihazın içerisine sızıntı yapmaları halinde ne yapmalıyım?

Her ne kadar piyasadaki pillerin çok büyük bir bölümünde temas halinde cilde zarar verebilecek türden kimyasallar bulunmasa da temastan mümkün olduğunca kaçınılmalı. Bunun için de pil içeriğindeki kimyasallar temas kaçınılmaz olduğunda gereken önlemler alınmalı. Pil kimyasalları göz ve ağıza temas ettirilmemeli. Böyle bir durum söz konusu olduğunda ise ivedilikle doktora başvurulmalı.
Show / hide

Bir pil yanmakta olan ateşe atılabilir mi?

Bir pili hiçbir şekilde yakmayın ya da yanan ateşe atmayın. Ateşe maruz kalan pil patlayabilir, kırılabilir ve güvenlik sorunları yaratabilir.
Show / hide

Çocuğum pillerle oynamayı seviyor, sorun çıkar mı?

Küçük çocukların pillerle oynamasına izin verilmemeli. Piller elektrikli cihazlar için üretilmişlerdir, oyuncak olarak kullanılmamalılar. Piller yaygın kullanılan araçlar olmakla birlikte, bir dizi kimyasal reaksiyonla taşınabilir elektrik üretmektedirler. Bu nedenle pillerin içerdiği kimyasallara dokunulması söz konusu olduğunda gereken tüm önlemler alınmalı. Bir pil hiçbir şekilde parçalanmamalı, darbeye maruz kalmamalı, yanlış şekilde tutulmamalı ve oyuncak olarak kullanılmamalı. Birçok pilin çıplak deriye zarar verecek kimyasallar içermemesine rağmen, herhangi bir kimyasal gibi değerlendirilmelidirler. Her zaman pil kimyasalları ile temas durumunda önlemler alınmalıdır. Pil kimyasalları gözlere yaklaştırılmamalı ve yutulmamalıdır. Böyle bir durum maydana gelirse, hemen doktorunuz ile iletişime geçiniz. Güvenliğinizi sağlamak adına, çocukların pilleri kullanmaları sorumluluk sahibi yetişkin bireyler tarafından yakından gözetilmelidir.
Show / hide

Bir pil nasıl çalışır?

Piller basit bir görünüme sahip olsalar da, depolanmış enerji karmaşık bir elektro-kimyasal sürecin sonunda elde edilir. Elektron formundaki elektrik akımı bir cihazın düğmesine basıldığında, yani bir dış etkiyle başlar. Böylece anot madde, çinko, atom başına iki elektron verir. Çinko iyonlarının geride bırakıldığı bu sürece oksidasyon denir. Elektronlar enerji verme görevlerini yerine getirdikten sonra pilin içindeki katota döner ve buradaki aktif madde olan manganez dioksitle etkileşime girerler. Bu sürece ise indirgeme adı verilir. Bu oksidasyon ve indirgeme süreci elektronların anota dönerek dış akımı dengeleyecek bir iç yol olmaksızın gerçekleşemez. Bu süreç elektrolit adı verilen sıvı solüsyonda bulunan negatif şarj edilmiş hidroxit iyonlarının hareketiyle tamamlanır. Katota giren her bir elektron manganez dioksit ile reaksiyona girerek MnOO’yu şekillendirir. Ardından MnOO elektrolitteki suyla reaksiyona girer. Bu reaksiyonda su, MnOO’yu oluşturan elektrolit ve hidrojen iyonlarına hidroksit iyonları gönderir ve böylece MnOOH oluşur. Bu iç döngü hidroksit iyonları katottan anota doğru ionik akım sağladıklarında tamamlanır. Burada anottaki elektronlar iç döngüye karışırken ortaya çıkan hareketli çinko iyonlarıyla birleşirler. Bu da çinko oksit ve su üretimini sağlar. Böylece elektrik akımını ve cihazınıza enerji gitmesini sağlayan döngü tamamlanmış olur.
Show / hide

Pilin içerisinde ne vardır?

Piller küçük olsalar da hayli karmaşık ürünlerdir. Aslında yüksek elektrokimyasal mühendislikle üretilmiş enerji hücreleri olarak da tanımlanabilirler. Pil içinde kimyasal enerji redoks reaksiyon denilen araçlarla elektrik enerjisine dönüştürülür. Bu süreç pilin üç ana parçası arasında gerçekleşir: Anot, katot ve elektrolit. Farklı tipte piller bu parçalarda farklı tipte malzemeler kullanırlar. Bu parçalar için kullanılan malzemeler, elektrik üretimi için gereken elektriğin bir noktadan başka bir noktaya nasıl çekildiğine bağlı olarak değişir. Anot genellikle metalden üretilir, katot metalik oksit ve elektrolit de bir tür tuz çözeltisinden üretilir ve iyon akımını sağlar.
Show / hide

Anot, katot ve elektrolit nedir?

Bunlar bir pilin temel parçalarıdır ve diğer alkalin pillerdekinin aynısıdırlar. Anot negatif elektrottur ve çinkodan yapılır. Katot pozitif elektrottur ve manganez dioksitten yapılır. Elektrolit ise iyonların elektrotlar arasında taşınmasını sağlayan sıvı bir solüsyondur ve potasyum hidroksitten üretilir.
Show / hide

Pili kim icat etti?

1860 yılında, Fransız mucit George Leclanche çinko-karbon pillerin ilk örneğini üreterek öncülük etti. Anot çinko ve civadan üretilmişti (Volta’nın ürettiği ilk pilde anot çinkodan yapılmıştı, çünkü bu iş için en uygun element olduğu düşünüyordu). Katot ise karbon ve manganez dioksit bileşiminden oluşan gözenekli bir fincana benziyordu. İçine eklenen karbon tozuyla bu karışımın akım kollektörü olarak çalışması sağlanıyordu. Hem anot hem de katot fincan amonyum klorid solüsyonuna iliştirilmişlerdi ve bu sıvı da elektrolit işlevi görüyordu. Bu sistem “ıslak hücre(pil)” şeklinde adlandırıldı. Leclanche’nin pili ise daha basit ve ucuzdu, “kuru hücre(pil)” adını alarak 1880 yılında dolaşıma girdi ve hızla yayıldı. Bu pilde ise anot yine çinkodan üretiliyor, elektrolit ise sıvı değil daha katı bir parçaya dönüşüyordu. Bunun sebebi ise sıvı yerine toz çinko-karbon kullanılmasıydı.
Show / hide

Bütün piller aynı sürede mi biter?

Hayır, farklı piller farklı kullanım sürelerine ve enerji kapasitesine sahiptir. Bu türlerine ve içerdikleri kimyasalların miktarına göre değişir. Bir yemek pişirdiğinizi düşünün. Farklı içeriklerle farklı lezzetlerde yemekler yaparsınız.
Show / hide

Alkalin pil ne demektir?

Duracell, 40 yıl önce Alkalin Manganez Dioksit elektrokimyasal sistemi geliştirerek bu alanda öncülük etti. 1960’larda bu pil sistemi elektronik tüketicileri tarafından hızla benimsenerek tercih edilmeye başlandı. Alkalin ya da alkalin manganez dioksit içeren piller, çinko-karbon pillere göre pek çok avantaja sahipler. Örneğin kuru ortamda amper-saat kapasitesi bakımından on kata kadar daha iyi ve sürekli performans gösterebiliyorlar. Bununla birlikte, alkalin pillerin düşük sıcaklıklardaki performansları da diğer pillere oranla çok daha yüksek. Alkalin pillerin bir diğer avantajı ise uzun raf ömrü. Sızıntıya karşı direniş ve düşük-ısıda daha iyi performans bu pillerin diğer önemli özellikleri. Alkalin piller sızıntı ve çürümeye karşı çok daha etkili ve güvenli bir dirence sahip. Bugün Duracell iki tip Alkalin pil üretiyor: İlki ENERJİKONTROLÜ (POWERCHECK) özellikli Turbo MAX Pil, diğeri ise Basic.
Show / hide

Duramaz nasıl geliştirildi?

Duramaz için çalışmalar 1973 yılında, Duracell alkalin pillerin sıradan ve ucuz çinko-karbon pillere göre daha uzun ömürlü olduğuna dair reklamların yapılmasıyla başladı. Küçük, yumuşacık Duramaz, Duracell pillerin rakipleriyle girdiği rekabette renkli bir avantaj edinmesini sağladı.
Show / hide

Duramaz zamanla nasıl bir değişim geçirdi?

Başarılı kariyeri boyunca Duracell Duramaz bir çok kültürel ve sportif faaliyete katıldı: 1973 yılından bu yana trampet çalıyor. Duramaz ayrıca kayak, boks, kano, futbol ve maratonlarda rakipsiz enerjisiyle boy gösterdi. Her zaman birinci oldu.
Show / hide

Duramaz bugüne kadar kaç reklam filminde oynadı?

Duramaz bugüne kadar pek çok reklam filminde rol aldı: 1988 “Night&Day” (Gece ve Gündüz, Almanya), 1988 “Disco Bunny” (Disko Tavşanı, Hollanda), 1989 “Skiing Bunnies” (Kayakçı Tavşanlar, Fransa), 1992 “Kayakking Bunnies” (Kanocu Tavşanlar, Fransa), 1993 “Punch Bag Bunnies” (Antrenman Torbası Tavşanlar), 1995 “Xtra Beats” (Ekstra Darbeler), 1995 “Kayaking Bunny in Space” (Kayakçı Tavşan Uzayda), 2006 “Mountain Bunny” (Dağ Tavşanı), 2009 “Power Bunny” (Güçlü Tavşan)
Show / hide

Bugüne kadar yapılan en başarılı reklam kampanyası hangisiydi?

Futbolcu Duramaz, 10 yıldan uzun zamandır koşuyor. Üç kez Dünya Kupası kazandı ve önümüzdeki dönemde kaybedecek gibi de görünmüyor.
Show / hide

Duramaz satılıyor mu?

Ne yazık ki Duramaz satılmıyor.
Show / hide

Herhangi bir yarışmanız, öneriniz ya da kampanyanız var mı?

Tüm promosyonlarımıza web sitemizdeki promosyonlar (kampanyalar) sekmesinden ulaşabilirsiniz. Güncellemeleri takip etmek için sık sık ziyaret etmenizi öneririz.
Show / hide

Duracell ürünlerini nereden alabilir?

Duracell.com’dan alabilirsiniz. Bütün ürün detayları, ürünlerimizi satan tüm web sitelerinde yayınlanıyor. Ayrıca pek çok ürünümüzü size en yakın herhangi bir dükkandan da alabilirsiniz.
Show / hide

Piller cihazdan ne zaman çıkartılmalı?

Piller cihazdan şu koşullar altında çıkartılmalı: 1. Cihazın aylar boyunca kullanılmaması söz konusu olduğunda. 2. Piller bittiğinde (Bu şekilde pil sızıntısının cihaza vereceği muhtemel zararı önlemiş olursunuz.) 3. Pil fişe takılmak suretiyle kullanılırken.
Show / hide

Pilleri buzdolabı ya da dondurucuda mı saklamalıyım?

Pillerinizi oda sıcaklığında ve kuru bir ortamda saklamanızı öneririz. Aşırı soğuk ya da sıcak hava pil performansını düşürür. Pille çalışan cihazlarınızı çok sıcak yerlerde tutmamalısınız. Ayrıca ömrünü uzatmak için pilleri buzdolabında tutmak gerekli olmadığı gibi tavsiye de edilmez.
Show / hide

Pillerin cebimde ısınması normal midir?

Hayır, kullanımda olmayan pillerin ısınması normal değildir. Bu konuda pillerin üzerindeki ambalajlarda yer alan uyarıya dikkat etmelisiniz. Bu uyarıda tüketicilere pilleri ceplerinde ya da cüzdanlarında saklamamaları ve taşımamaları uyarısında bulunulur. Metal objelerle temas eden pillerin ömrü kısalabileceği gibi, olası bir sızıntı ya da kırılma yaralanmaya sebep olabilir.
Show / hide

Bir süre kullanmayacağımı bildiğim elektronik cihazdan pilleri çıkartmalı mıyım?

Evet. Uzun süre kullanmayacağınızdan emin olduğunuz cihazlarınızın içinde pilleri tutmayınız.
Show / hide

Duracell İşitme Cihazı pilleri neden diğer İşitme Cihazı pillerinden farklı?

Duracell İşitme Cihazı pillerinin kullanımı kolaydır, kullanışlı bir plastik kutuyla gelirler ve cihaza kolayca yerleştirilmeleri için ekstra uzun bir kulakçığa sahiptirler.
Show / hide

Pilleri nasıl atmalıyım?

Tüm piller geri dönüştürülmelidir. Piller, diğer ev atıklarıyla birlikte atılmamalı, geri dönüşüm için özel pil toplama noktalarına götürülmelidir.
Show / hide

Duracell Şarj Edilebilir piller herhangi bir şarj cihazında şarj edilebilir mi?

Evet, her cihazda şarj edilebilir, ancak sektörün en güvenli ürünleri arasında yer aldıkları için Duracell şarj cihazları tavsiye edilmektedir.
Show / hide

Şarj edilebilir piller hangi cihazlarda kullanılmamalıdır?

Cihaz üreticisi tarafından tersi belirtilmediği sürece normalde alkalin piller kullandığınız tüm cihazlarda şarj edilebilir pil kullanabilirsiniz. Cihaz markasından farklı şarj edilebilir pil markaları kullanımının sorun yarattığına ilişkin herhangi bir bulgu mevcut değildir.
Show / hide

Duracell Basic pilleri tüm cihazlarda kullanabilir miyim?

Duracell AA piller, tüm cihazlarınızda güvenilir performans sunar.
Show / hide

Duracell Şarj Edilebilir piller şarj edilmeden önce tamamen boşaltılmalı mı?

Duracell şarj edilebilir pilllerde, hafıza etkisi denilen sözde etki söz konusu değildir, dolayısıyla tamamen boşalmasalar dahi şarj edilmelerinde bir sakınca yoktur.
Show / hide

Cihazımda hangi tür pil kullandığım önemli mi?

Ekipmanınızdaki pilleri her zaman üretici tarafından belirtilen boy ve türdeki pillerle değiştirin. Genelde en iyi performans için alkalin piller önerilir çünkü çinko karbon pillerin ömrü daha kısadır ve çinko karbon pil kullanıldığında cihazlar düzgün çalışmayabilir.
Show / hide

Şarj edilebilir piller ne tür cihazlarda kullanılmamalı?

Tüm cihazlarda şarj edilebilir pil kullanabilirsiniz. Fakat bu piller, kimi cihazlarda diğerlerine oranla daha çok müşteri memnuniyeti sağlarlar.
Show / hide

Üç tip şarj edilebilir pil olduğunu biliyoruz. Aralarındaki farklar nelerdir.

Değer farkı: Yüksek kapasiteli pillerden daha çok kez şarj edilebilirler. Performans farkı: Sık kullanım için tavsiye edilirler. Örneğin fotoğraf makineleri için daha uygundurlar. Süre farkı: Bir kez şarj edildikten sonra uzun süre kullanılabilirler. Şarjdan sonraki kullanım süresi daha uzun oldukları için kullanışlıdırlar. Şarj edilip bekletilir böyle acil durumlarda kullanılabilirler.
Show / hide

Pilleri gece boyunca şarj cihazında bırakmak güvenli mi?

Evet. Duracell’in uyguladığı güvenlik tertibatı, pilleri şarj cihazında bütün gece bırakmanıza izin verir niteliktedir. Ancak Duracell kullanımdan sonra şarj cihazının fişten çekilmesini önerir.
Show / hide

Pil şarj olduğunda şarj cihazı kendini kapatır mı?

Duracell şarj cihazları pil normal olarak şarj olduğunda düşük şarj düzenine geçer. Bu nedenle şarj cihazınızı kullanmadığınızda ve pilleriniz şarj olduğunda cihazınızı fişten çekmelisiniz.
Show / hide

Duracell şarj cihazımda Duracell Base NiMH pilleri şarj edebilir miyim?

Evet. Tüm NiMH piller Duracell şarj cihazında şarj edilebilir. Yüksek mAh kapasiteli pillerin tam kapasiteye erişmek için daha uzun süreye ihtiyaç duyduklarını akılda tutmanız yeterli.
Show / hide

Yurtdışı seyahatlerimde Duracell şarj cihazımı kullanmak için bir voltaj çeviriciye ihtiyacım olacak mı?

Muhtemelen bir priz adaptörüne ihtiyaç duyabilirsiniz, ancak voltaj çeviriciye ihtiyaç duymayacaksınız. Duracell şarj cihazlarında voltaj aralığı 100-240 volt ve 50/60 Hz’dir.
Show / hide

Şarj süresi söz konusu olduğunda neden şarj cihazları farklı zaman aralıkları veriyorlar?

Bir şarj cihazı için listelenen şarj süreleri, o cihazın farklı mAh düzeylerine sahip pilleri hangi sürede şarj edebildiğini gösterir. Örneğin, bir AAA pil AA pilden daha düşük bir mAh kapasitesine sahiptir ve bu nedenle daha kısa sürede şarj olabilir.
Show / hide

Duracell şarj cihazım şarj etmiyor gibi görünüyorsa ne yapmalıyım?

Şu adımları izlemenizi tavsiye ederiz: a. Şarjı her kullanımdan sonra yaptığınız gibi fişten çekin. b. Pillerin doğru yerleştirildiğinden emin olun. c. Şarj etmeye çalıştığınız pillerin şarj edilebilir olduğundan emin olun.
Show / hide

Duracell NiMH pilleri kaç kez şarj edebilirim?

Duracell NiMH piller yüzlerce kez şarj edilebildikleri için çok değerlidirler.
Show / hide

Duracell ŞarjdaKal NiMH pilleri kullanmadan önce şarj etmeli miyim?

Duracell ŞarjdaKal NiMH pilleri kullanmadan önce şarj etmeniz gerekmez, çünkü bir yıllık saklama süresi sonunda bile kapasitelerinin yüzde 75’ini korurlar. Fakat Duracell Base (Temel) NiMH pilleri kullanmadan önce şarj etmelisiniz, çünkü depoda bekledikleri her gün kapasitelerinin yüzde 1-2’sini kaybederler.
Show / hide

Duracell NiMH piller şarj edilmeden önce tamamen bitmeleri mi beklenmelidir.

Duracell NiMH piller “hafıza etkisi” denilen soruna karşı bağışıklıdır ve tamamen boşalmamış piller de şarj edilebilirler. NiCad formülüyle yapılan piller “hafıza etkisi” denilen sorunla karşı karşıyadır, ancak Duracell NiCad pilleri tavsiye etmez. (Hafıza etkisi: Tam olarak bitmemiş pilin şarj edilmesi suretiyle kullanım ömrünün azalması).
Show / hide

Duracell NiMH şarj edilebilir piller bütün cihazlarda kullanılabilir mi?

Evet. Doğru ebatta oldukları sürece, Duracell NiMH pilleri herhangi bir cihazda kullanabilirsiniz. Fakat öncelikle cihazınızın kullanım kılavuzunu okuyarak uygunluğunu kontrol etmenizi tavsiye ederiz. NiMH piller yüksek enerji gerektiren cihazlarda, örneğin dijital kameralarda ve sık sık pil değiştirilmesini gerektiren diğer cihazlarda kullanılabilirler.
Show / hide

Duracell şarj cihazında NiMH olmayan (alkaline, zinc, ağır görev, NiCad vb.) pilleri de şarj edebilir miyim?

Hayır. Duracell şarj cihazında yalnızca NiMH pilleri şarj edebilirsiniz.
Show / hide

Rakip NiMH pilleri de Duracell NiMH şarj cihazında şarj edebilir miyim?

Duracell şarj cihazları tüm NiMH AA ve AAA pilleri şarj edebilirler. Ancak Duracell bu pillerin kalite, güvenlik ve performansını garanti etmez. Duracell NiMH şarj cihazında, Duracell NiMH pilleri kullanmanızı öneririz.
Show / hide

Duracell ŞarjdaKal piller ne kadar süreyle şarj edilebilirler.

Bir yıl boyunca kullanılmaksızın depolanarak bekledikleri halde bile yüzde 75’e kadar kapasitelerini koruyabilirler.
Show / hide

Yeni Duracell şarj cihazları diğer NiMH pilleri de şarj edebilir mi?

Evet, tüm NiMH pilleri şarj edebilirler.
Show / hide

Duracell ŞarjdaKal (StayCharged) NiMH pilleri herhangi bir NiMH şarj cihazında şarj edilebilir mi?

Evet, bu piller herhangi bir NiMH şarj cihazında şarj edilebilir. Fakat sektördeki en güvenilir ürünler oldukları için Duracell şarj cihazları tavsiye edilir.
Show / hide

Şarj edilebilir nikel-Metal Hidrat (NiMH) pil kullanmanın yararları nedir?

Günümüzde kullanılan ve yüksek performans gerektiren pek çok cihaz, örneğin dijital kameralar sık sık pil değiştirmenizi gerektirirler. Duracell NiMH piller de işte bu durumlar içindir. Yüzlerce kez şarj edilebilirler. Duracell şarj edilebilir AA piller dijital kamera ve benzer cihazların enerji ihtiyacını karşılamak için birebirdir. Ayrıca AAA piller de, MP3 çalar ve küçük oyun cihazları için gayet uygundur. Duracell şarj edilebilir NiMH piller ve şarj cihazları size kaliteli ve uzun süreli bir kullanım önerirler. Duracell’e güvenerek cihazlarınızın elektrik gereksinimine uzun vadeli, fiyat-avantajlı bir çözüm üretmiş olursunuz.
Show / hide

Alkalin piller şarj edilebilir mi?

Yalnızca üzerinde “şarj edilebilir” yazan piller şarj edilebilir. Şarj edilemeyen pillerin şarj edilmeye çalışılması pillerde sızıntıya ve cihazınızda arızaya neden olabilir. NiMH Duracell şarjedilebilir pilleri kullanmanızı tavsiye ederiz. Farklı şarj cihazlarımızla bu cihazları yüzlerce kez kullanabilirsiniz.
Show / hide

Cihazımda hangi tip pil kullandığım fark eder mi?

Cihazınızda daima üretici tarafından tavsiye edilen pilleri kullanmalısınız. Alkalin piller genellikle en iyi performansı gösterdikleri için tavsiye edilirler. Çinko-karbon piller daha kısa ömürlüdür ve kimi cihazların düzgün çalışmamasına neden olabilirl
Show / hide

Bütün piller şarj edilebilir mi?

Yalnızca üzerinde “şarj edilebilir” yazan piller şarj edilebilir. Şarj edilemeyen pillerin şarj edilmeye çalışılması pillerde sızıntıya ve cihazınızda arızaya neden olabilir.
Show / hide

Lityum ve alkalin arasındaki fark nedir?

Lityum ve alkalin piller farklı cihazlarda maksimum performans için farklı kimyasallardan yararlanırlar. Daha hafif ve küçük olan lityum piller bu özellikleri nedeniyle daha sınırlı sayıdaki cihazda kullanılırlar.
Show / hide

Uzaktan kumanda cihazı, dijital kamera, MP3 çalar ve motorlu oyuncaklar gibi her gün kullanılan cihazlar için en uygun Duracell pil hangisidir?

Duracell Turbo Max tüm cihazlar için ey iyi ve en güçlü alkalin pildir.
Show / hide

Duracell Turbo Max, tüm cihazlarda ENERJİKONTROLÜ POWERCHECK™ özelliğini kullanmaya devam ediyor mu?

Evet. Duracell Turbo Max piller tüm cihazlarda ENERJİKONTROLÜ POWERCHECK™ özelliğini kullanıyor. Bu özelliğin kullanılmadığı tek istisna ise 9V. ENERJİKONTROLÜ POWERCHECK™ pilinizde ne kadar enerji kaldığını test edebileceğiniz bir özelliktir.
Show / hide

Portfolyoda performans açısından en iyi alkalin pil hangisidir?

Duracell Turbo Max, tüm cihazlarda kullanılan En Güçlü Duracell Alkalin pildir.
Show / hide

Tüm pilleri aynı anda mı değiştirmeliyim?

Bir cihazda kullandığınız tüm pilleri eş zamanlı olarak değiştirmenizi tavsiye ederiz. Eş zamanlı olarak değiştirilmeyen, kimisi kısmen kullanılmış kimisi yeni piller toplam enerji performansını düşürecektir.
Show / hide

Yeni ve eski pilleri bir arada kullanabilir miyim?

Eski ve yeni pilleri birlikte kullanmayın. Bu şekilde kullanarak pillerden elde edebileceğiniz toplam verimliliği düşürmüş olursunuz. Ayrıca böyle kullanım pillerde sızıntı ya da kırılmaya sebep olabilir. Bir cihazda kullanılan tüm pillerin eş zamanlı olarak değiştirilmesi tavsiyemizdir.
Show / hide

Farklı pil türlerini bir arada kullanabilir miyim?

Hayır, farklı pil türleri farklı amaçlar için tasarlanmışlardır. Bir lityum pille bir alkalin pili beraber kullandığınızda cihazınızdan beklediğiniz performansı alamazsınız. Aslında bu şekilde performans düşüklüğüne neden olur ve hatta cihazınızın pil sızıntısı ya da bozulması dolayısıyla zarar görmesine de neden olabilirsiniz. Benzer şekilde, farklı pil markalarını da aynı cihazda birlikte kullanmamalısınız. Bu şekilde yine cihazınızından ve pillerden alabileceğiniz toplam performansı düşürmüş olur ve sızıntı ya da bozulma dolayısıyla cihaza zarar verebilirsiniz. Bir cihazda aynı tür pillerin kullanılmasını tavsiye ederiz.
Duracell Duracell

İLETİŞİM

Burada bir cevap bulamadınız mı? Bize bir mesaj yazın ve en kısa sürede cevap alın.

İLETİŞİM

Duracell Türkiye

Adres: Bulvar 216 - Barbaros Mah. Gelincik Sok. Kapı No:4 İç Kapı No: 18 Ataşehir /ISTANBUL
Tüketici Hattı: 0 850 502 61 40

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu’nun 06.12.2016 tarihli ve 2016/DK/482 sayılı Arayan Hat Bilgisi (CLI) Kullanımına İlişkin Kararı uyarınca
[00800 49177628282] numaralı telefon hattımıza ulaşılamamaktadır. Lütfen [0850 502 61 40] numaralı hattımızı arayınız.