SIKÇA SORULAN SORULAR

Bir sorunuz mu var? Bir kategori seçin ve en çok sorulan soruların cevaplarına ulaşın.

Duracell

Bilim

Show / hide

Pillerin üzerindeki + ve – işaretleri neyi gösteriyor?

En iyi şekilde yararlanabilmek için pillerinizin üzerindeki kullanım talimatlarını dikkatlice okuyun. + (artı) ve – (eksi) işaretleri pilleri doğru şekilde kullanmanızı sağlar. DİKKAT: Üç ya da daha fazla pilin kullanıldığı kimi cihazlar pillerden biri yanlış yerleştirilmiş dahi olsa çalışabilirler. Ancak bu durumda pil sızıntısı gerçekleşebilir ya da pil kırılabilir ve bu da cihazınızın zarar görmesine neden olabilir.
Show / hide

Bir pil nasıl çalışır?

Piller basit bir görünüme sahip olsalar da, depolanmış enerji karmaşık bir elektro-kimyasal sürecin sonunda elde edilir. Elektron formundaki elektrik akımı bir cihazın düğmesine basıldığında, yani bir dış etkiyle başlar. Böylece anot madde, çinko, atom başına iki elektron verir. Çinko iyonlarının geride bırakıldığı bu sürece oksidasyon denir. Elektronlar enerji verme görevlerini yerine getirdikten sonra pilin içindeki katota döner ve buradaki aktif madde olan manganez dioksitle etkileşime girerler. Bu sürece ise indirgeme adı verilir. Bu oksidasyon ve indirgeme süreci elektronların anota dönerek dış akımı dengeleyecek bir iç yol olmaksızın gerçekleşemez. Bu süreç elektrolit adı verilen sıvı solüsyonda bulunan negatif şarj edilmiş hidroxit iyonlarının hareketiyle tamamlanır. Katota giren her bir elektron manganez dioksit ile reaksiyona girerek MnOO’yu şekillendirir. Ardından MnOO elektrolitteki suyla reaksiyona girer. Bu reaksiyonda su, MnOO’yu oluşturan elektrolit ve hidrojen iyonlarına hidroksit iyonları gönderir ve böylece MnOOH oluşur. Bu iç döngü hidroksit iyonları katottan anota doğru ionik akım sağladıklarında tamamlanır. Burada anottaki elektronlar iç döngüye karışırken ortaya çıkan hareketli çinko iyonlarıyla birleşirler. Bu da çinko oksit ve su üretimini sağlar. Böylece elektrik akımını ve cihazınıza enerji gitmesini sağlayan döngü tamamlanmış olur.
Show / hide

Pilin içerisinde ne vardır?

Piller küçük olsalar da hayli karmaşık ürünlerdir. Aslında yüksek elektrokimyasal mühendislikle üretilmiş enerji hücreleri olarak da tanımlanabilirler. Pil içinde kimyasal enerji redoks reaksiyon denilen araçlarla elektrik enerjisine dönüştürülür. Bu süreç pilin üç ana parçası arasında gerçekleşir: Anot, katot ve elektrolit. Farklı tipte piller bu parçalarda farklı tipte malzemeler kullanırlar. Bu parçalar için kullanılan malzemeler, elektrik üretimi için gereken elektriğin bir noktadan başka bir noktaya nasıl çekildiğine bağlı olarak değişir. Anot genellikle metalden üretilir, katot metalik oksit ve elektrolit de bir tür tuz çözeltisinden üretilir ve iyon akımını sağlar.
Show / hide

Anot, katot ve elektrolit nedir?

Bunlar bir pilin temel parçalarıdır ve diğer alkalin pillerdekinin aynısıdırlar. Anot negatif elektrottur ve çinkodan yapılır. Katot pozitif elektrottur ve manganez dioksitten yapılır. Elektrolit ise iyonların elektrotlar arasında taşınmasını sağlayan sıvı bir solüsyondur ve potasyum hidroksitten üretilir.
Show / hide

Duracell İşitme Cihazı pilleri neden diğer İşitme Cihazı pillerinden farklı?

Duracell İşitme Cihazı pillerinin kullanımı kolaydır, kullanışlı bir plastik kutuyla gelirler ve cihaza kolayca yerleştirilmeleri için ekstra uzun bir kulakçığa sahiptirler.
Show / hide

Şarj edilebilir nikel-Metal Hidrat (NiMH) pil kullanmanın yararları nedir?

Günümüzde kullanılan ve yüksek performans gerektiren pek çok cihaz, örneğin dijital kameralar sık sık pil değiştirmenizi gerektirirler. Duracell NiMH piller de işte bu durumlar içindir. Yüzlerce kez şarj edilebilirler. Duracell şarj edilebilir AA piller dijital kamera ve benzer cihazların enerji ihtiyacını karşılamak için birebirdir. Ayrıca AAA piller de, MP3 çalar ve küçük oyun cihazları için gayet uygundur. Duracell şarj edilebilir NiMH piller ve şarj cihazları size kaliteli ve uzun süreli bir kullanım önerirler. Duracell’e güvenerek cihazlarınızın elektrik gereksinimine uzun vadeli, fiyat-avantajlı bir çözüm üretmiş olursunuz.
Duracell Duracell

İLETİŞİM

Burada bir cevap bulamadınız mı? Bize bir mesaj yazın ve en kısa sürede cevap alın.

İLETİŞİM

Duracell Türkiye

Adres: Bulvar 216 - Barbaros Mah. Gelincik Sok. Kapı No:4 İç Kapı No: 18 Ataşehir /ISTANBUL
Tüketici Hattı: 0 850 502 61 40

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu’nun 06.12.2016 tarihli ve 2016/DK/482 sayılı Arayan Hat Bilgisi (CLI) Kullanımına İlişkin Kararı uyarınca
[00800 49177628282] numaralı telefon hattımıza ulaşılamamaktadır. Lütfen [0850 502 61 40] numaralı hattımızı arayınız.