SIKÇA SORULAN SORULAR

Bir sorunuz mu var? Bir kategori seçin ve en çok sorulan soruların cevaplarına ulaşın.

Duracell

Genel

Show / hide

Eski ve yeni pilleri karıştırabilir miyim?

Eski ve yeni pilleri karıştırmayın. Aksi halde genel performans düşer ve pilde sızıntı veya yırtılma meydana gelebilir. Bir cihazdaki tüm pillerin birlikte değiştirilmesini öneriyoruz.
Show / hide

Pil ömrünü nasıl uzatabilirim?

Pillerinizin ömrünü uzatmak için: 1. Pille çalışan radyoları ve uygulamaları kullanılmadıkları zamanlarda kapalı tutunuz. 2. Kullanmadığınız zamanlarda pilleri cihazdan çıkartınız. 3. Pillerinizi oda sıcaklığında, herhangi bir temas olmaksızın ve kuru bir ortamda saklayınız.
Show / hide

Pillerin üzerindeki + ve – işaretleri neyi gösteriyor?

En iyi şekilde yararlanabilmek için pillerinizin üzerindeki kullanım talimatlarını dikkatlice okuyun. + (artı) ve – (eksi) işaretleri pilleri doğru şekilde kullanmanızı sağlar. DİKKAT: Üç ya da daha fazla pilin kullanıldığı kimi cihazlar pillerden biri yanlış yerleştirilmiş dahi olsa çalışabilirler. Ancak bu durumda pil sızıntısı gerçekleşebilir ya da pil kırılabilir ve bu da cihazınızın zarar görmesine neden olabilir.
Show / hide

Pillerimin üstünde Çince harfler var. Bunlar ne anlama geliyor?

Bu karakterler pillerde cıva olmadığını belirtir.
Show / hide

Pil haznesini temizlemeli miyim?

En iyi performansı elde etmek için pillerin temas ettiği yüzeyleri ve pil yuvalarını temiz tutmalısınız. Bunun için temiz bir kurşun kalem sileceği ya da bez kullanabilirsiniz.
Show / hide

Pili kim icat etti?

1860 yılında, Fransız mucit George Leclanche çinko-karbon pillerin ilk örneğini üreterek öncülük etti. Anot çinko ve civadan üretilmişti (Volta’nın ürettiği ilk pilde anot çinkodan yapılmıştı, çünkü bu iş için en uygun element olduğu düşünüyordu). Katot ise karbon ve manganez dioksit bileşiminden oluşan gözenekli bir fincana benziyordu. İçine eklenen karbon tozuyla bu karışımın akım kollektörü olarak çalışması sağlanıyordu. Hem anot hem de katot fincan amonyum klorid solüsyonuna iliştirilmişlerdi ve bu sıvı da elektrolit işlevi görüyordu. Bu sistem “ıslak hücre(pil)” şeklinde adlandırıldı. Leclanche’nin pili ise daha basit ve ucuzdu, “kuru hücre(pil)” adını alarak 1880 yılında dolaşıma girdi ve hızla yayıldı. Bu pilde ise anot yine çinkodan üretiliyor, elektrolit ise sıvı değil daha katı bir parçaya dönüşüyordu. Bunun sebebi ise sıvı yerine toz çinko-karbon kullanılmasıydı.
Show / hide

Bütün piller aynı sürede mi biter?

Hayır, farklı piller farklı kullanım sürelerine ve enerji kapasitesine sahiptir. Bu türlerine ve içerdikleri kimyasalların miktarına göre değişir. Bir yemek pişirdiğinizi düşünün. Farklı içeriklerle farklı lezzetlerde yemekler yaparsınız.
Show / hide

Alkalin pil ne demektir?

Duracell, 40 yıl önce Alkalin Manganez Dioksit elektrokimyasal sistemi geliştirerek bu alanda öncülük etti. 1960’larda bu pil sistemi elektronik tüketicileri tarafından hızla benimsenerek tercih edilmeye başlandı. Alkalin ya da alkalin manganez dioksit içeren piller, çinko-karbon pillere göre pek çok avantaja sahipler. Örneğin kuru ortamda amper-saat kapasitesi bakımından on kata kadar daha iyi ve sürekli performans gösterebiliyorlar. Bununla birlikte, alkalin pillerin düşük sıcaklıklardaki performansları da diğer pillere oranla çok daha yüksek. Alkalin pillerin bir diğer avantajı ise uzun raf ömrü. Sızıntıya karşı direniş ve düşük-ısıda daha iyi performans bu pillerin diğer önemli özellikleri. Alkalin piller sızıntı ve çürümeye karşı çok daha etkili ve güvenli bir dirence sahip. Bugün Duracell iki tip Alkalin pil üretiyor: İlki ENERJİKONTROLÜ (POWERCHECK) özellikli Turbo MAX Pil, diğeri ise Basic.
Show / hide

Duracell ürünlerini nereden alabilir?

Duracell.com’dan alabilirsiniz. Bütün ürün detayları, ürünlerimizi satan tüm web sitelerinde yayınlanıyor. Ayrıca pek çok ürünümüzü size en yakın herhangi bir dükkandan da alabilirsiniz.
Show / hide

Piller cihazdan ne zaman çıkartılmalı?

Piller cihazdan şu koşullar altında çıkartılmalı: 1. Cihazın aylar boyunca kullanılmaması söz konusu olduğunda. 2. Piller bittiğinde (Bu şekilde pil sızıntısının cihaza vereceği muhtemel zararı önlemiş olursunuz.) 3. Pil fişe takılmak suretiyle kullanılırken.
Show / hide

Pillerin cebimde ısınması normal midir?

Hayır, kullanımda olmayan pillerin ısınması normal değildir. Bu konuda pillerin üzerindeki ambalajlarda yer alan uyarıya dikkat etmelisiniz. Bu uyarıda tüketicilere pilleri ceplerinde ya da cüzdanlarında saklamamaları ve taşımamaları uyarısında bulunulur. Metal objelerle temas eden pillerin ömrü kısalabileceği gibi, olası bir sızıntı ya da kırılma yaralanmaya sebep olabilir.
Show / hide

Duracell Basic pilleri tüm cihazlarda kullanabilir miyim?

Duracell AA piller, tüm cihazlarınızda güvenilir performans sunar.
Show / hide

Cihazımda hangi tür pil kullandığım önemli mi?

Ekipmanınızdaki pilleri her zaman üretici tarafından belirtilen boy ve türdeki pillerle değiştirin. Genelde en iyi performans için alkalin piller önerilir çünkü çinko karbon pillerin ömrü daha kısadır ve çinko karbon pil kullanıldığında cihazlar düzgün çalışmayabilir.
Show / hide

Üç tip şarj edilebilir pil olduğunu biliyoruz. Aralarındaki farklar nelerdir.

Değer farkı: Yüksek kapasiteli pillerden daha çok kez şarj edilebilirler. Performans farkı: Sık kullanım için tavsiye edilirler. Örneğin fotoğraf makineleri için daha uygundurlar. Süre farkı: Bir kez şarj edildikten sonra uzun süre kullanılabilirler. Şarjdan sonraki kullanım süresi daha uzun oldukları için kullanışlıdırlar. Şarj edilip bekletilir böyle acil durumlarda kullanılabilirler.
Show / hide

Şarj edilebilir nikel-Metal Hidrat (NiMH) pil kullanmanın yararları nedir?

Günümüzde kullanılan ve yüksek performans gerektiren pek çok cihaz, örneğin dijital kameralar sık sık pil değiştirmenizi gerektirirler. Duracell NiMH piller de işte bu durumlar içindir. Yüzlerce kez şarj edilebilirler. Duracell şarj edilebilir AA piller dijital kamera ve benzer cihazların enerji ihtiyacını karşılamak için birebirdir. Ayrıca AAA piller de, MP3 çalar ve küçük oyun cihazları için gayet uygundur. Duracell şarj edilebilir NiMH piller ve şarj cihazları size kaliteli ve uzun süreli bir kullanım önerirler. Duracell’e güvenerek cihazlarınızın elektrik gereksinimine uzun vadeli, fiyat-avantajlı bir çözüm üretmiş olursunuz.
Show / hide

Alkalin piller şarj edilebilir mi?

Yalnızca üzerinde “şarj edilebilir” yazan piller şarj edilebilir. Şarj edilemeyen pillerin şarj edilmeye çalışılması pillerde sızıntıya ve cihazınızda arızaya neden olabilir. NiMH Duracell şarjedilebilir pilleri kullanmanızı tavsiye ederiz. Farklı şarj cihazlarımızla bu cihazları yüzlerce kez kullanabilirsiniz.
Show / hide

Cihazımda hangi tip pil kullandığım fark eder mi?

Cihazınızda daima üretici tarafından tavsiye edilen pilleri kullanmalısınız. Alkalin piller genellikle en iyi performansı gösterdikleri için tavsiye edilirler. Çinko-karbon piller daha kısa ömürlüdür ve kimi cihazların düzgün çalışmamasına neden olabilirl
Show / hide

Bütün piller şarj edilebilir mi?

Yalnızca üzerinde “şarj edilebilir” yazan piller şarj edilebilir. Şarj edilemeyen pillerin şarj edilmeye çalışılması pillerde sızıntıya ve cihazınızda arızaya neden olabilir.
Show / hide

Tüm pilleri aynı anda mı değiştirmeliyim?

Bir cihazda kullandığınız tüm pilleri eş zamanlı olarak değiştirmenizi tavsiye ederiz. Eş zamanlı olarak değiştirilmeyen, kimisi kısmen kullanılmış kimisi yeni piller toplam enerji performansını düşürecektir.
Show / hide

Yeni ve eski pilleri bir arada kullanabilir miyim?

Eski ve yeni pilleri birlikte kullanmayın. Bu şekilde kullanarak pillerden elde edebileceğiniz toplam verimliliği düşürmüş olursunuz. Ayrıca böyle kullanım pillerde sızıntı ya da kırılmaya sebep olabilir. Bir cihazda kullanılan tüm pillerin eş zamanlı olarak değiştirilmesi tavsiyemizdir.
Duracell Duracell

İLETİŞİM

Burada bir cevap bulamadınız mı? Bize bir mesaj yazın ve en kısa sürede cevap alın.

İLETİŞİM

Duracell Türkiye

Adres: Bulvar 216 - Barbaros Mah. Gelincik Sok. Kapı No:4 İç Kapı No: 18 Ataşehir /ISTANBUL
Tüketici Hattı: 0 850 502 61 40

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu’nun 06.12.2016 tarihli ve 2016/DK/482 sayılı Arayan Hat Bilgisi (CLI) Kullanımına İlişkin Kararı uyarınca
[00800 49177628282] numaralı telefon hattımıza ulaşılamamaktadır. Lütfen [0850 502 61 40] numaralı hattımızı arayınız.